EIFFEL OPTIC ESHOPEIFFEL.CZ Pro ženy Pro muže Slevy a akce
Potřebujete vyšetřit zrak?
Objednejte se do naší oční ordinace!

Poradna MUDr. Šachlové

 

Na Vaše otázky bude nově odpovídat MUDr. Šachlová.

Pracuji u počítače pod nevhodným osvětlením místnosti a často cítím unavené oči, proto uvažuji o antireflexních sklech bez dioptrií. Problémy se zrakem jako takovým nemám, je toto dobrá volba nebo bych měla používat nějaký jiný typ brýlí?

V každém případě by bylo vhodné vyšetření u očního lékaře, zda nemáte nějakou malou dioptrickou vadu, jinak brýle s antireflexními skly, eventuelně i s jemným zabarvením, jsou na počítač vhodné. Při trvalé práci na počítači tak jistě trpíte tzv. syndromem ,,suchého oka’’. Kupte si  v lékárně nebo optice oční kapky (tzv.umělé slzy) a 2x denně si kápněte do očí.

Od 12 let nosím brýle a nikdy jsem s nimi neměla  žádný problém. Nosím brýle na dálku a poslední dobou (cca rok zpět) jsem začala trpět silnou bolestí hlavy vždy zhruba po dvou hodinách jejich  nošení. Co byste mi, paní doktorko, poradila?

Není vyloučeno, že se vám s věkem trochu změnily dioptrie, v každém případě navštivte očního lékaře a nechte se vyšetřit, včetně změření nitroočního tlaku a vyšetření očního pozadí.

Ráda bych znala váš názor na astigmatismus u 5 letého dítěte. Byli jsme u lékaře, který nedoporučil brýle, ale přístroj použitý k změření oční vady brýle doporučil. Mám tedy pochyby, zda se pro brýle rozhodnout, či nikoliv.

Záleží na tom, jak vysoký astigmatismus Vašemu dítěti naměřili. Pokud je to jedna a vyšší dioptrie, brýle by byly potřebné. Pokud je to pouze 0,5 dioptrie, může s brýlemi počkat do školního věku, jestliže ovšem jedno oko nevidí hůře než druhé. Kdyby Vaše dítě mělo např. 0,5 dioptrie na jednom a 1,5 dioptrie  na druhém oku, jsou brýle nutné, jinak se oko se silnější dioptrií odnaučí dívat a stane se tupozrakým.

Získala jsem nové zaměstnání, ve kterém trávím většinu času na počítači. Začínám pociťovat bolesti očí i celkovou únavu. Může mít únava očí dopad i na únavu organismu? Podotýkám, že je mi 19 let a oční vyšetření mám v pořádku.

Vaše problémy jsou určitě způsobeny časem stráveným u počítače. Vysušuje totiž oči a vede k tzv. syndromu suchého oka. Nejlepším řešením je zakoupení umělých slz v lékárně nebo optice, které si musíte pravidelně kapat. Také je dobré si alespoň 2x denně zacvičit, protože sezení v dlouhém časovém úseku nedělá dobře páteři a může zhoršovat vaše bolesti hlavy a celkové vyčerpání.

V práci trávím většinu času koukáním do počítače či dokumentů. Mám problém s bolestí očí a i celkovou únavou. Může únava očí nějak ovlivňovat celkovou únavou organismu a dá se to nějak řešit? Podotýkám že mi je 19 let a oční vyšetření na blízko i na dálku mám v pořádku.

ODPOVĚĎ: Vaše problémy souvisí jistě s dlouhým časem, který trávíte u počítače. Ten vysušuje oči a jistě trpíte tzv. syndromem suchého oka. Kupte si umělé slzy v lékárně nebo optice a pravidelně si je kapejte. Taky byste si měla během práce alespoň 2 x denně trochu zacvičit, sezení ve stejné poloze u počítače nedělá dobře páteři, může to zhoršovat Vaše bolesti hlavy a celkovou únavu.

Náš syn při preventivní prohlídce ve 3 letech téměř nic na dálku nepřečetl, byl odeslán k očnímu lékaři, který mu naměřil 6 dioptrií na obou očích a dal mu brýle s 3 dioptriemi. Na kontrole po 3 měsících mu na pravé oko předepsal lékař klapku, že na levé je tupozraký. Ráda bych se zeptala na váš názor, zda je postup správný a jestli se tato vada může časem zlepšit?

ODPOVĚĎ: Tupozraké oko se dá vycvičit jen v případě, že bude Váš syn trvale nosit brýle + oklusor na zdravém oku. Musíte být v tomto směru opravdu velmi důsledná, jinak se tupozraké oko nenaučí dívat a zůstane tupozraké. Nutné jsou pravidelné kontroly u očního lékaře 1 x za 3 měsíce.

Mám 8 letou dceru. Před rokem jí byla zjištěna krátkozrakost 1 dioptrie na každé oko. Brýle opravdu poctivě nosí, ale nyní po třetí kontrole má již 3 dioptrie. Může to mít spojitost s rychlím růstem nebo nemocí ledvin?

ODPOVĚĎ: Krátkozrakost je sice vrozená vada, ale záleží na spouštěcím momentu, který ji vyvolá. Je možné, že onemocnění ledvin bylo takovým spouštěcím momentem, ale může to být cokoliv jiného. Rychlý růst bývá rovněž příčinou zrychleného nárůstu dioptrií, ale často zhoršení zraku souvisí i se zanesením organismu toxiny z nevhodné stravy (fast food apod.). V každém případě je potřeba, aby byla Vaše dcera správně korigována brýlemi a brýle trvale nosila. Nutné jsou pravidelné kontroly u očního lékaře.

Ve 47 letech začínám mít následující problémy: v šeru se mi zhoršuje ostrost vidění, musím více zaostřovat na okolí a při zaostřování mě bolí oči, takže je musím přivírat. Brýle ještě nenosím, pokud je ostré světlo vidím i malá písmena.

ODPOVĚĎ: V tomto věku zcela jistě potřebujete brýle na čtení. Při vašich obtížích je pravděpodobné, že máte vadu i na dálku. Navštivte očního lékaře a nechejte se vyšetřit.

Co znamená, když má někdo astigmatismus?

ODPOVĚĎ: Astigmatismus je nepravidelné zakřivení povrchu rohovky, které  způsobuje neostrý a deformovaný obraz. Světlo totiž při tomto tvaru rohovky není zaostřeno do jednoho bodu, ale do dvou ohnisek. Tato vada tedy způsobuje neostrý obraz do dálky i do blízka. Vada se koriguje cylindrickými brýlovými skly, od -0,75 dioptrie se vyrábějí i cylindrické kontaktní čočky.

Mám vrozenou tupozrakost, chci se zeptat zdali při dnešní technologii jde tato vada odstranit?

ODPOVĚĎ: Tupozrakost se dá vyléčit zhruba do 10-ti let věku, a to soustavným zakrýváním zdravého oka, aby se tupozraké oko naučilo dívat. Pokud se náprava do tohoto roku věku nezdaří, je pozdě a tupozrakost je už trvalá.

Mohu používat čtrnáctidenní kontaktní čočky v krytém bazénu? Děkuji.

ODPOVĚĎ: Můžete, ale je to více rizikové než jednodenní kontaktní čočky, protože při vyplavení čočky ztrácíte 14 dnů a hrozí též kontaminace čočky bakteriemi nebo plísněmi. Nejbezpečnější a nejlevnější je čočky po plavání vyhodit (jednodenní).

Mám dvouletou dceru. V březnu se s ní chystáme na týden na hory do Alp. Budeme bydlet ve 2300 mnm, sníh a sluníčko bude všude. Potřebujeme pro dceru sluneční brýle? Zatím jsem se setkala s názorem, že dítěti do 2,5 let se v žádném případě brýle proti slunci nemají dávat, ale nevím. Pokud mi brýle doporučíte, můžete mi prosím také napsat, zda by je bylo možné koupit u Vás? Děkuji.

ODPOVĚĎ: Čím je dítě menší, tím je na sluníčko (tedy hlavně na UV záření) citlivější. Proto se musí velmi pečlivě mazat kůže krémem s nejvyšším ochranným faktorem a chránit oči před slunečním zářením. Lidské oko - spojivka a rohovka nemají pigmentové buňky, které by se časem vytvořili zaopálenou vrstvu, nicméně jsou velmi citlivé na přímé i rozptýlené (odražené) UV záření. V polohách, kde se budete pohybovat, o rozptýlené UV záření nebude nouze, proto se člověk jakéhokoli stáří musí vydatně chránit. Vydatná ochrana očí spočívá hlavně ve 100% UV filtru daných slunečních brýlí a zároveň ve vhodném tvaru rámečku, který cloní co nejvíce slunečního záření z okolí. Zajísté Vám s výběrem vhodných slunečních brýlí pro Vaší dcerku i pro Vás pomohou erudovaní pracovníci našich prodejen.

Před časem jsem dostala první brýle na čtení a postupně mi připadá nepohodlné neustále je sundavat a nandavat. Existuje nějaké řešení? Děkuji.

ODPOVĚĎ: Ano, existuje: můžete si pořídit multifokální brýle, které Vám vidění zaostří na kteroukoliv vzdálenost. Pokud Vám brýle vadí, další možností je pořídit bifokální kontaktní čočky, které Vám zajistí dostatečné zrakové pohodlí.

Pobočky (35 po celé ČR)
Aktuality
04.10.2019
Naše pobočka v Palladium se přestěhovala. Nově nás najdete v patře -1 vedle O2.
20.11.2018
BLACK FRIDAY 23. - 25. 11. 2018 - až 70% na dioptrické obruby - 50% na multifokální skla (kromě skel Zeiss) - 30% na dioptrická skla (kromě skel Zeiss) - 50% na brýlová pouzdra
18.10.2018
Nově jsme se přestěhovali. Najdete nás v přízemí vedle lékárny BENU.
Kontakt
Pro připomínky, dotazy nebo jiné komentáře k našemu zboží a službám prosím pište na
Máte-li pro nás obchodní nebo jinou nabídku, směřujte ji na
EIFFEL OPTIC, a.s.
Ječná 507/6
120 00 - Praha 2
IČ: 43873171
DIČ: CZ 43873171
Společnost EIFFEL OPTIC, a.s. je vedená u Městského soudu v Praze, oddíl B, vložka 9168.
TOPlist